Isispharma

Akné už dávno není problémem pouze teenagerů. Tato kožní nepříjemnost může postihnout lidi v různých fázích života a vzniká z různých příčin, přičemž hormonální vlivy hrají významnou roli. V tomto článku najdete osvědčené tipy, jak pečovat o pleť s akné, jak se zbavit bílých pupínků a černých teček a jak předcházet jejich návratu.


Co způsobuje akné?


Akné vzniká, když mazové žlázy produkují přebytek mazu, což vede k ucpání pórů. Pokud se do těchto ucpaných pórů dostanou bakterie, zejména Cutibacterium acnes, dochází k zánětu, který způsobuje tvorbu bílých pupínků. Tento proces může vést k začarovanému kruhu, kde zánětlivé léze podporují vznik dalšího akné.


Pravidelné a šetrné čištění


Navzdory rozšířenému mýtu není akné způsobeno špatnou hygienou. Nicméně, pravidelné čištění pleti je klíčové. Pleť čistěte jemnými přípravky ráno i večer, aby se odstranily přebytečné odumřelé buňky bez nadměrného vysušení pleti. Vyhněte se používání mýdla, které může poškodit přirozenou ochrannou bariéru pokožky a kvůli alkalickému pH může stimulovat zvýšenou produkci mazu. Omezte také kontakt s vodou z vodovodu, která může problém zhoršit. A nezapomeňte mít čisté ruce při čištění obličeje, aby se na pleť nedostaly bakterie.


Hydratace je klíčová

Akné často postihuje mastnou pleť, ale snaha pleť příliš vysušit není řešením. Dermatolog vám může předepsat přípravky na omezení produkce mazu, ale důležité je také udržovat pleť dostatečně hydratovanou. Dobrá hydratace brání nadměrné produkci mazu.

Správná péče ve spolupráci s dermatologem

Vyhněte se levným přípravkům a neprovádějte autodiagnostiku. Konzultace s dermatologem nebo lékárníkem vám pomůže najít vhodnou péči pro vaši pleť. Identifikace příčin akné může pomoci předejít jeho opakování nebo zhoršení. Akné může být spojeno s
hormonálními změnami (například v pubertě, během těhotenství či menstruace), ale
mohou ho ovlivnit také nevhodné kosmetické nebo hygienické produkty.


Sledujte svou stravu


Strava je faktor, který můžete poměrně snadno ovlivnit, aby se snížil výskyt akné. Vyvážená a pestrá strava, bohatá na vodu a vitamíny, je zásadní pro zdraví těla i pleti. Naopak strava s vysokým glykemickým indexem (bílé těstoviny, rýže, chléb a potraviny s rafinovaným cukrem) může zvyšovat produkci mazu a přispívat k akné. Některé mléčné výrobky, zejména kravské, mohou mít komedogenní účinek (přispívat k tvorbě černých teček).
Každý člověk reaguje na potraviny jinak. Pokud chcete zjistit, které potraviny zhoršují vaši pleť, zkuste si vést „deník pleti“. Pokud máte podezření, že určitá potravina zhoršuje vaše akné, vyhněte se jí na tři týdny. Poté ji na jeden den znovu zařaďte do jídelníčku a sledujte svou pleť několik dní. Pokud nezaznamenáte žádné změny, tato potravina pravděpodobně není příčinou vašich problémů.


Ochrana před sluncem


Ačkoli se dlouho věřilo, že slunce pomáhá vysušovat pupínky a zmírňovat akné, nyní víme, že UVA a UVB paprsky nejsou pro pleť s akné vhodné. Slunce vysušuje pleť, což vede k nadměrné produkci mazu jako kompenzace. To podporuje tvorbu nových nedokonalostí. Navíc UV záření způsobuje keratinizaci (ztvrdnutí kožních buněk), což vede k tvorbě černých teček.
Pocení způsobené slunečním zářením podporuje množení bakterií C. acnes, což vede k tvorbě pupínků a černých teček. Chráníte-li pleť před sluncem, nejenže snižujete riziko vzniku akné, ale také předcházíte tvorbě jizev. Zánětlivé léze vystavené UV záření mají totiž sklon tmavnout nebo červenat, což může vést k obtížně odstranitelným a někdy i trvalým hyperpigmentacím.

Shrnutí


Správná péče o pleť s akné zahrnuje pravidelné a šetrné čištění, dostatečnou hydrataci, správný výběr přípravků ve spolupráci s dermatologem, sledování stravy a ochranu před sluncem. Tento komplexní přístup vám pomůže udržet pleť čistou a minimalizovat výskyt akné.

Zdroj: www.isispharma.fr

Objevit